Как да поискаш увеличение на заплатата?

Върпос: Как да попитам шефа си за увеличние на заплатата?

Отговор: Във всяка фирма има определена сума пари, която се върти в рамките на тази ежедневния, ежеседмичния или ежемесечния бюджет и с която ръководството не иска да се раздели така лесно.

В тази връзка, ако искаш да ти увеличат заплатата най-добре приведи достатъчно категорични доказателства в твоя полза, които трябва да събираш още от момента на последното увеличение или оценка на работата ти.

Повечето ръководители поставят различни цели след всяко увеличние или при всяка преоценка на работата ти. Трябва да се увериш, че целите, които са поставени пред теб са реално достижими, лесно измерими и ясно дефинирани. Идеята е да имаш пред себе си тези цели и в рамките на годината да ги обсъждаш с прекия си началник или на специални срещи, или чрез доклади, в които го уведомяваш, как върви реализирането им.
Така въоръжен с твоите успехи и имайки реална представа, какво в действителност можеш да поискаш, трябва само да уцелиш подходящия момент, в който да поискаш увеличение. Ако компанията предвижда специални срещи, организирани от HR мениджърите, тогава трябва да се съобразиш с това. Много компаниии предвиждат увеличение на заплатите на 1-ви Юни или 1-ви Юли. Ако и твоят случай е такъв, имай предвид, че на мениджъра ти му трябва известно време преди да вземе подобно решение, така че трабва да прецениш, кога е най-удобния момент да повдигнеш въпроса.

Насрочи си специално среща с твоя супервайзор, след което обсъдете твоето прдставяне. Насочи вниманието му към целите, поставени при последната ви среща и това, което си постигнал, както и към бъдещите ти краткосрочни и дългосрочни професионални цели. Не очаквай някой да ти предложи пари, ти трябва сам да го посикаш и ако си убеден, че наистина си свършил добра работа, не се колебай и притеснявай да го направиш.

Все пак има някои теми, които е желателно да се избягват по време на подобен разговор. Като например, че имаш финансови затруднения и се нуждаеш отчаяно от тези пари. Повярвай ни твоят мениджър не го интересуват личните ти проблеми. И ако сметнеш за необходимо да споделиш с него, че имаш нужда от тези пари, защото не можеш да си платиш вноската по ипотечния кредит, това по-скоро би го навело на мисълта, че имаш сериозни пропуски по отношение на уменията ти да организираш живота ти и дали това няма да се отрази и на професионалното ти представяне. Ако наистина си имал сериозен разход, който е бил непредвиден и е утежнил семейния ти бюджет (напирмер нещо свързано със здравето ти) трябва да го споменеш, но по тактичен начин. Но запомни едно принципно правило: твоите лични проблеми не са порблеми на компанията. Изтъкни по-скоро твоето представяне, а не нужди, като аргумент за увеличаване на заплатата ти.

В края на вашия разговор е напълно възможно менъджера ти наистина да се съгласи, че заслужаваш повишение на заплатата. Ако той разполага с налични финансови ресурси, може да си сигурен, че всичко е уредено. Ако обаче компанията не разполага с необходимите средстава да увеличи заплатата ти или не с размера, с който искаш, тогава можеш да поискаш нещо друго - повече почивни дни или по-гъвкаво работно време, или някакъв друг вид бонус.

Разбира се съществува варианта шефът ти да ти откаже увеличението на заплатата и да оспори факта, че заслужаваш такова. Ако случаят е такъв, задръж гнева си, тъй като това няма да ти донесе нищо хубаво. По-дипломатично би било да попиташ в кои области трябва да подобриш изпълнението си, като документираш всеки съвет, който получиш.

Източник: bestjobs.bg