|
|
Начало на Zazz.info | За Zazz.info | За реклама | Връзка с редактора |
Страници
Търсене
Избрани сайтове
|
Трудови възнагражденияФормиране и регулиранеСтатията разглежда въпроса за ролята на трудовите възнaграждения в условията на пазарна икономика. Авторът анализира в подробности различните технически аспекти на формирането на основните и допълнителни трудови възнагражедения. Направен е анализ на практиката в тази област както на равнище колективни трудови договори, така и на дръжавно и фирмено равнище. 1. Работната заплата като основен източник на парични доходиПроблемите на работната заплата се характеризират с перманентна актуалност. За нашата страна тя е основен вид доход за около четири милиона трудоспособни българи, удовлетворявайки приблизително 90-95 на сто от жизнените им потребности. Всичко това е достатъчно да очертае изключителната роля на заплатата за живота на хората, за техните мотиви и поведение, за икономиката на страната и не на последно място за на заинтересованост и трудовата мотивация на работната сила в страната.
На практика посочените по-горе подходи, никога не се прилагат в чист вид. За повечето страни в света, най-типична е практиката на смесения подход, който комбинира в едно цяло форми и средства характерни, както за централизирания, така и за децентрализирания подход. При тях се съчетават възможности и практики характерни, както за свободно пазарно договаряне между работодатели и синдикати, така и едновременно отчитане и изпитване на определено влияние на регулативните функции от страна на държавата – главно по-отношение социалната и правна защита на хората на наемния труд.
Тази връзка се основава на взаимната обусловеност съществуваща между вида и начина на организацията на труда и вида и начина за управление на производството. Това означава, че всяко изменение в условията и начина на производство, в съществуващото разделение и коопериране на труда, което логически рефлектира в разхода на труд, респ. в оценката на труда, следва да намери адекватно отражение и в равнището, динамиката и съотношенията на изплащаните в отделната фирма и организация трудови възнаграждения. 2. Основно трудово възнаграждениеВ механизма за определяне на трудовите възнаграждения, основната заплата или основното трудово възнаграждение /тарифната ставка/ е елементът, който се материализира и формира в две форми:
Посочените две форми съчетават изискванията на дейностите свързани с държавното и фирмено регулиране на заплатите. Първата форма - основната заплата или основното трудово възнаграждение на работното място отразява базисния размер на цената /издръжката/ на работната сила, съответстващо на нормативния разход на труд, което е установено във фирмата /предприятието, организацията/ и което следва да се вложи от страна на абстрактно разчетен /усреднен/ изпълнител на конкретното работно място /длъжност/, съгласно изискванията и функциите, разписани в длъжностната характеристика. 3. Форми и системи за оценка на трудаПри наличие на определени минимални размери на заплатата, вторият конструиращ и основополагащ елемент в механизма за формиране и регулиране на трудовите възнаграждения представлява дейността по оценяване на работните места /длъжностите/ и оценяване на работниците и служителите. Прилагат се два принципно различни подхода:- експертен /сумарен/ подход;
4. Допълнителни трудови възнаграждения /ДТВ/Третият съществен елемент на механизма за формиране и регулиране на трудовите възнаграждения, като обособена технологична функция, представлява дейността по определяне размера на допълнителните трудови възнаграждения. Допълнителното трудово възнаграждение на работниците и служителите, определено по силата на колективен трудов договор /КТД/ или по решение на работодателя представлява част от брутното трудово възнаграждение на работниците и служителите, което се формира и изплаща по специфични правила и изисквания. По правило тези възнаграждения допълват основната заплата в следните по-характерни случаи:
В практиката на отделните фирми оценката на труда, респ. определянето на трудовия принос и определянето на тази основа на част или на цялото трудово възнаграждение за работници и служители, се осъществява чрез съпоставка на определените основни заплати, с поставянето им, в пряка или косвена /нормативна/ зависимост от отчетеното равнище и динамика на постигнатите трудови или производствено-стопански резултати.
Това означава, че при оценката на работника се използват най-широко показатели, които имат възможност да оценяват организацията на труда, наличието на производствена ротация на работниците в рамките на технологичния екип, създаването и участието на автономни работни групи в производството, съвместяване на близки и сродни функции, работи и операции от страна на изпълнителските кадри и обслужващия персонал и др.
Системи на акционерно участие на наетите лица в капитала на фирмата. Тази система обикновено се разглежда сама по-себе си като силен мотивационен фактор, но така също и като модификация на системата за участие при разпределението на печалбата. Предоставянето на безплатни акции или осигуряването на възможността за закупуване на акции на преференциални цени създава допълнителна заинтересованост за колективна работа, сътрудничество и безусловно – взаимно доверие между работодател и наетия персонал.
Освен посоченото премиално възнаграждение заетите в водещите индустриални фирми в течение на годината получават парични награди в най-разнообразни видове и размери. Тези награди представляват еднократни /епизодично/ изплащани допълнителни трудови възнаграждения на отделни лица или при изпълнение на особено важни /отговорни/ и срочни за производството задачи. Размерът на тези плащания към работната заплата могат да бъдат договорени с КТД, но по правило тяхното определяне и изплащане се свързва с конкретно решение на работодателя.
Наградите, свързани с повишаване на производителността на труда имат характер на целево насочен елемент на заплатата, стимул за конкретно поета отговорност, тъй като икономическите резултати са последица от постигането на ефект, постигнат и реализиран с общи усилия, но преразпределен целево, за точно определена група от изпълнители. От своя страна наградите, стимулиращи даден индивид или група от изпълнители, влияят косвено върху производителността на труда, главно чрез психологично-обществените условия и нагласи върху поведението на работници, служащи и ръководители. |