Как да договорим по-добра заплата

1. Съдържание на работата (важност 30 процента)

Вашият първи тест за всяко предложение е естеството на работата. Хората овладяват основите на работата за срок от три седмици до шест месеца. Попитайте се: "Гордея ли се с продуктите или услугите на работодателя ? Работата интересна ли е за мен? Тази длъжност вписва ли се в моите дългосрочни планове и лични цели в кариерата?”
Независимо от това дали работата е преместване встрани или повишение, съдържанието на работата е най-важно. Може да обясните на вашия следващ работодател какви умения сте усвоили без значение какво е названието на длъжността ви.

2. Вашият шеф (важност 20 процента)

Не отхвърляйте това опасение. Попитайте се честно: "Мога ли да работя и да се разбирам с този човек?" Почти толкова важно, колкото и химията, е как шефът работи като началник. Вие ще искате да се чувствате удобно с неговия/нейния междуличностен и управленски стил. Ще искате да работите за шеф, който е способен и се интересува от вашето израстване. Без шеф, който иска да ви помага да се учите и да успявате, другите облаги нямат голяма стойност.

3. Заплата и облаги (важност 15 процента)

Заплатата на пазарно ниво ли е? Ако заплатата ви не се увеличава спрямо сегашна ви или бивша работа, бихте ли получили поне сегашната си ставка? Заемането на тази длъжност ще създаде ли икономически трудности? Как се определят индивидуалните увеличения (изпълнението, висотата на работа, трудовия стаж и т. н.)? Как се управляват разглеждането и повишенията на заплатата?
Вашата заплата трябва да бъде разглеждана редовно; много организации го правят на всеки 12 месеца. Възможността за растеж на заплатата ви бързо става по-важна от стартовата ви заплата. Не смятайте заплатата като единственото възнаграждение, което ще получавате. Помнете: хората, които работят единствено за пари, накрая се чувстват неудовлетворени. Когато обмисляте предложението, мислете също така и за пакета облаги.

4. Вашите колеги (важност 10 процента)

Аз ще се впиша ли в корпоративната култура? Понякога може да е по-трудно да се разбирате с равнопоставените, отколкото с бъдещия шеф. Поговорете с вашия потенциален началник за тях преди да приемете длъжността. Почувствайте техните индивидуалности и начин на работа.

5. Типичната работна седмица (важност 10 процента)

Каква е типичната работна седмица? Колко часа на седмица изисква длъжността? Не забравяйте останалите си ангажименти към семейството, приятелите и външните дейности. Попитайте се "Мога ли наистина да видя как израстват децата ми и да бъда звезда на работното място?" Кое има по-голямо значение за вас?

6. Разположение (важност 10 процента)

Харесвате ли местоположението или района, където ще работите и живеете? Колко продължително и трудно ще е да пътувате? Не подценявайте разположението като въпрос за удовлетворение.

7. Организационна гъвкавост (важност 5 процента)

Организацията строга ли е? Работи ли се стриктно по книга? Работодателят ще прояви ли гъвкавост при аварии? Как тази длъжност ще промени моя начин на живот? Ако го промени, мога ли да се справя с такива промени?

Допълнителни фактори, които да се вземат предвид

Търсенето на работа е трудно. След като сте прекарали много часове в търсене, важно е внимателно да вземете решение за предложението за работа. Да получите предложение не означава непременно да приемете работата. Повечето работодатели няма да очакват веднага да вземете решение. Вероятно ще ви дадат седмица или повече, за да решите. Обмислянето на преимуществата и недостатъците на работата ще ви помогне да вземете информирано решение, а не да решавате импулсивно.

Има няколко общи параметри, които трябва да следвате, когато оценявате предложенията за работа. Ключът за вземане на добро решение е доколко стойностите на работодателя съвпадат с вашите собствени. Оценете следните стойности в работата по ред на важност като използвате тази скала: 1 - много важно,2- важно, 3 - донякъде важно, 4 - не е важно.

Работата

1. Задължения и отговорности
2. Съвпадение на стойностите/интересите/уменията
3. Характерите на началниците и колегите
4. Разнообразни работни задачи
5. Възможност за индивидуални постижения
6. Контакт с противопоставящи се колеги
7. Възможност да се работи независимо
8. Възможност и честота на пътуване
9. Извънредна работа
10. Възможност да се прилага академичната подготовка
11. Социална важност на работата
12. Физическа околна среда и условия на труд
13. Напрежение и темп на работата; текучество
14. Интелектуално стимулиране

Организацията

1. Технологично иновационна
2. Висок интерес в изследването и проектирането
3. Стил на управление
4. Възможности за растеж и напредък
5. Съкращения и преструктуриране
6. Репутация и имидж на работодателя
7. Финансова стабилност и перспективи за растеж
8. Заплата, облаги и възнаграждение
9. Хора на върхови позиции
10. Политики за персонала и гъвкаво време
11. Обучение и продължаване на образованието
12. Необходими премествания и прехвърляния
13. Държавен или частен работодател
14. Добре утвърдена срещу нова компания

Отрасълът

1. История на растежа
2. Нужда от стоките и услугите в бъдеще
3. Зависимост на бизнес цикъла
4. Зависимост от политиките и програмите на правителството
5. Дългосрочна перспектива в бъдеще
6. Справка за съкращенията и намаляването на мащабите

Местоположението

1. Близост на обучение за аспирантура
2. Възможност за кариера на партньора
3. Климат
4. Цена на живота; Отдалеченост от работата
5. Обществен живот; околна среда
6. Разположение на управлението и клоновете на компанията

След като сте оценили стойностите, отбележете със звездичка тези, които са получили 1 или 2. Сега имате картина на това, което е важно за вас в работата. Имайте предвид тази информация, когато оценявате предложението за работа, както и вашата първоначална реакция за хората или мястото, което сте посетили. Хората, които срещнахте, ли са типът хора, с които искате да работите редовно? Те изглеждаха ли заинтересувани и въодушевени от своята работа?

Три варианта при предложение за работа

1. Изчакайте

Първо и преди всичко, изразете благодарност за предложението. Кажете им,че тъй като това е толкова важно решение, искате да ги помолите за малко време, за да обмислите внимателно своето решение. Споразумейте се за разумен период от време, в който да им съобщите своето решение. Няма причина да приемете предложението веднага и, за щастие, повечето организации няма да очакват да приемете предложението веднага.
Осъзнайте, че имате само един шанс да направите контра-предложение. Знайте какво ще правите, ако работодателят не отстъпи по отношение на предложението. Не пречи да помолите за това, което искате, но знайте, че работодателят може да каже „Не”. ( В края на краищата светът е малък и вие не искате да изгорите всички мостове, които може да са ви необходими в бъдеще.)

2. Приемете

Покажете вашето разбиране при офертата. Помолете работодателя да потвърди предложението писмено. Не разпитвайте за други длъжности. Откажете всички други предложения пo телефона,а след това и с кратко писмо. Никога не отстъпвайте от предложение, което вече сте приели. (Никога не трябва да приемете работа, която се предлага веднага.)

3. Откажете

Отново изразете вашата благодарност за предложението и за тяхното доверие към вас. Кажете нещо положително за работодателя и бъдете дипломатичен. Това може да бъде направено с писмо и е професионален начин за завършване на вашите взаимоотношения, дори ако вече сте го казали с думи.

Повечето работодатели няма да обсъждат въпроса за заплащането, докато не решат да ви наемат.

Стъпка #1: Проучете стойността на вашата заплата

Започнете като разгледате добре изискванията към вашата собствена заплата, както и като проявите разум за това каква е стойността на вашите умения на пазара. Имайте предвид, че вашият чек за заплата след данъците е по-малък от вашата брутна месечна заплата. Не трябва да казвате на никого изискванията към вашата заплата. Проучването на диапазона на заплатите за дадена област ви предоставя основата, върху която можете да вземате решения.

За да знаете дали предложението е разумно, трябва да имате груба оценка на вашите изисквания. Проучете кариерната област и длъжността, за да откриете добър приблизителен диапазон на заплатите. Обмислете вашия диапазон що се отнася до ниска/средна/висока заплата. Ако разглеждате заплатите и облагите в друг район или град, знайте, че има разлики в цената на живота. Всичко може да се договори, но обикновено печели най-информираният човек.

Стъпка # 2: Проучване на цените

Опитайте да избегнете обсъждането на заплатата, докато ви направят предложение или поне докато получите възможност да се запознаете с работодателя. Изчакайте работодателят да постави този въпрос. Когато интервюиращият пита за миналото ви заплащане, той/тя се интересува от създаването на начало за преговори и иска да знае дали сте в техния диапазон. Когато работодателите започнат да говорят с вас, те са на бюджетния подиум. Те се опитват да похарчат колкото е възможно по-малко.

Първото запитване може да дойде под формата на формуляр за кандидатстване. Когато попълвате формуляри за кандидатстване, по отношение на заплатата задължително използвайте "Открита", "Подлежи на договаряне" или "Конкурентна". Избягвайте да уточнявате конкретно число или да базирате вашата желана заплата върху вашата настояща заплата и по този начин да не ви допуснат. Работодателите искат да прекарат времето си, интервюирайки кандидати, чиито изисквания за заплата попадат в порядъка на това, което те могат да платят за длъжността.

Когато заявявате диапазон на заплатата, използвайте горната граница на заявения от работодателя диапазон на заплати и завишете този диапазон с приблизително 5 до 15 процента. Това показва, че сте близо до техния ценови диапазон, но се интересувате от малко по-добро заплащане. Ако трябва да кажете сегашната си заплата, опишете историята на вашата заплата като казвате процентното увеличение на заплатата всяка година или при всяка промяна на работата. По този начин не е необходимо да споменавате годишната си заплата.

Стъпка # 3: Упражнявайте се да преговаряте

Ако се упражнявате какво ще кажете, това може да ви помогне финансово. Когато преговаряте стремете се към горната граница на вашия приблизителен диапазон за заплата, но бъдете готови да приемете по-малко. Много големи работодатели или имат формални структури за заплащане, или определят начални заплати на фиксирани нива и затова те не могат да се договарят. Повечето работодатели опитват да наемат над минимума и малко под средната стойност.

Стъпка # 4: Упражнявайте се какво да кажете

Избягвайте да бъдете агресивни; бъдете разумни в своя подход. Резултатът трябва да бъде ситуация, която е печеливша и за двете страни. Преповтаряйте, че много се интересувате да работите за работодателя и искате намерите начин да постигнете това. Помнете, че първият човек, който определя цената, обикновено губи. Упражняването е много важно.

Можете да заявите, че предпочитате да фокусирате дискусията върху вашата стойност на конкурентния пазар, а не върху вашите минали заплата или настоящи приходи. Вие можете да заявите: "В момента моите изисквания за заплата подлежат на договаряне в диапазона от 1000 до 1500 първоначално."

Друг начин да го кажете е: ,,При отговорностите за тази работа, очаквам заплащане за тази длъжност в диапазона от ... ". Ако, обаче, не сте удовлетворени от предложението, какво пречи да питате за повече?

След като работодателят ви е направил предложение, те са направили емоционална инвестиция във вас и е изключително малко вероятно те да оттеглят предложението. Другите начини за преговаряне могат да включват:

Кажете: "Бих предпочел обсъждането на заплатата да не се влияе от моята настояща заплата (ако работите). Моето проучване показва, че за тази длъжност диапазонът е от 1000 до 1500 в зависимост от други фактори. Мисля, че това е моят диапазон и съм любопитен да разбера какъв диапазон имате предвид Вие."

Кажете: "Ако плащате прилична пазарна стойност и отговорностите отговарят на моето ниво на умения, смятам, че можем да постигнем разумно споразумение. Трябва да имате предвид някакъв диапазон. Аз ще ви кажа дали той се доближава до моята конкурентна стойност."

Кажете: "Много се интересувам точно от това предложение. Трябва да имам някаква яснота. Мислите ли, че това предложение е прилична пазарна цена за отговорностите на длъжността и моите способности?”

Кажете: „Благодаря за предложението. Много съм въодушевен да работя за Вас, защото работодателят АБВ е моят първи избор. Обаче, знаейки че действащата ставка е ___________, наистина търся нещо в диапазона от 1300 до 1500; има ли възможност за това?”

Стъпка # 5: Получете предложението в писмен вид
Повечето работодатели ще предоставят писмо с предложение, потвърждаващо датата на започване и заплатата, местоположението на работното място и детайли за вашия пакет. Ако работодателят не направи това, попитайте "Бихте ли потвърдили писмено?"

Ако нищо не потвърждава вашето споразумение, това е знак, че трябва още да продължавате да търсите.

Работодателят не може да е конкретен за сумата за заплащане, ако тя включва комисионни и бонуси. Обаче, трябва да е обяснен начина, по който действа планът за заплащане.

Имайте предвид, че началната заплата е само това - начална. Вашата заплата ще се разглежда редовно. Някои работодатели правят годишно разглеждане. Ако работодателят е доволен от вашата работа, колко може да очаквате след една година? Две години? Три години и т. н.? Не мислете на заплатата като единствената форма на вашето възнаграждение.

Ако разглеждате заплатата като нещо, за което вие и работодателят ще постигнете взаимно съгласие, вашите шансове за успех в преговорите за заплата силно се увеличават.

Вземане предвид на допълнителните служебни облаги

Не се фокусирайте единствено върху заплатата, защото повечето работодатели предлагат редица други допълнителни служебни облаги, понякога на стойност до 30-40 процента допълнително към вашата действителна заплата. По-долу са изброени главните категории облаги и примерни "щедри" облаги във всяка категория. Няма вероятност някой работодател да предложи всички тези облаги на тези високи нива, но те дават мярката какво може да бъде предложено в специфични области от организации с особено привлекателни планове за облаги.

Когато вие оценявате предложението за работа, има много неща, които да обмислите. Само вие можете да бъдете този, който ще реши дали по-голямата заплата ще балансира по-обещаващите възможности за развитие или дали по-добрата здравна осигуровка ще компенсира по-дългото пътуване до работното място.